Logo

Stavební spoření

Stavební spoření je jedním z nástrojů jednak relativně slušného zhodnocení prostředků a také možností jednoho z nejdostupnějších úvěrů na bytové potřeby. Pro dofinancování kupní ceny nemovitosti, úhrady rezervačního poplatku, rekonstrukce či vybavení domácnosti spolupracujeme především se stavební spořitelnou České spořitelny, Raiffeisen stavební spořitelnou, Modrou pyramidou a Wüstenrot stavební spořitelnou.

Stavební spoření zahrnuje fázi spoření a následně nároku na úvěr. Další prostředky poskytují stavební spořitelny pomocí tzv. meziúvěru (překlenovacího úvěru). Ten je méně výhodný, ale je dostupný ihned.

Náhled

Výhody

- Státní podpora 10 % ročně z naspořené částky, maximálně 2 000 korun
- nárok na úvěr na bydlení, který je pevně úročen a lze jej bez sankcí předčasně splatit.
- možnost použití peněz na cokoli (po 6 letech).

Nevýhody

- Šestiletý cyklus spoření - vázanost peněz na účtu.

Pokud se chcete stát účastníkem stavebního spoření, uzavíráte vždy smlouvu o stavebním spoření na určitou cílovou částku. Po uzavření smlouvy zaplatíte poplatek za uzavření smlouvy a začínáte spořit. Jednotlivé platby na účet stavebního spoření je možno ukládat buď pravidelně (např. měsíčně) nebo nepravidelně, případně zvolit spoření jednou za rok.

Stát přispívá 10 % ročně k naspořené sumě, nejvýše však 2 000 korun na osobu (rodné číslo) a jeden rok. Vklady a státní podpora jsou úročeny a navíc dochází také k úročení zůstatků na účtu stavebního spoření.

Úvěr

Jestliže po určité době spoření dosáhnete 40 % své cílové částky a splníte další podmínky pro poskytnutí (doba spoření, oceňovací číslo), vzniká Vám při dostatečném zajištění právní nárok na levný úvěr, s jehož pomocí lze financovat prakticky cokoliv co souvisí s bydlením (koupě nemovitosti, rekonstrukce, vybavení domácnosti, koupě pozemku pro výstavbu… ).

V případě, že nesplňujete všechny podmínky pro přidělení cílové částky, stavební spořitelna Vám může poskytnout tzv. překlenovací úvěr. Ten není úvěrem ze stavebního spoření a není nárokovatelný.

Pokud po uyplnutí vázací lhůty 6tilet nemáte zájem o využití výhodného úvěru, může smlouvu o stavebním spoření vypovědět a své zhodnocené peníze (vklady, státní podpora, úroky z vkladů a státní podpory) vybrat a použít dle vlastního uvážení.

Než uzavřete stavební spoření

- Pokud chcete zhodnocovat peníze, nemá významnější smysl spořit více než 20 000 korun na osobu ročně. Tomu odpovídá roční státní příspěvek 2 000 korun.
- Vyšší vklady jsou rozumné, pokud chcete brzy získat výhodný úvěr ze stavebního spoření a nehledíte příliš na ekonomickou výhodnost zhodnocování vkladů.
- Ideální je spořit s předstihem a teprve po několika letech potřebovat úvěr.
- O levný úvěr můžete požádat kdykoli, nejdříve však po dvou letech. Dostanete své našetřené peníze a ještě "jednou tolik" úvěrem na výhodný úrok 3,8 - 6 % s dobou splatnosti zhruba dvojnásobku doby spoření.
- Překlenovací úvěr je méně výhodný. Půjčujete si v něm na vysoký úrok i ty peníze, které jste si před tím sami naspořili.